W Szwecji mieszka ok. 9 milionów mieszkańców, z czego większość zamieszkuje południową część kraju. Skupieni są wokół większych miast ...

Kamienna łódź - Ales stenar

/
5 Comments

W Szwecji mieszka ok. 9 milionów mieszkańców, z czego większość zamieszkuje południową część kraju. Skupieni są wokół większych miast rejonu: Malmo i Goteborga. Szwecja południowa ma bardzo wiele do zaoferowana nawet najbardziej wymagającym turystom, wspaniałe zabytki, perły architektury, muzea pełne drogocennych i ciekawych eksponatów, ale co ważniejsze ma zupełnie darmową atrakcję: przyrodę. Ekologia jest dla Szwedów jak religia, wyznaje ją każdy, od najmłodszych lat. I to się opłaca, bo przyroda oddaje im z nawiązką.

ales stenar szwecja

10 km od portowego miasteczka Ystad znajduje się skarb szwedzkiej archeologii - Ales stenar, są to ogromne kamienie ułożone na kształt łodzi długiej na 67 metrów i szerokiej na 9 metrów, dziób łodzi zwrócony jest w kierunku morza. Ales stenar znajdują się w pobliżu rybackiej wioski - Kaseberga. Nad przeznaczeniem i datą powstania Ales stenar ciągle jeszcze debatują historycy i archeolodzy, jedna z opinii brzmi, że jest to miejsce pochówku wodza a inna, że kamienie są swego rodzaju zegarem słonecznym, ich ułożenie powoduje, że 21 czerwca i 22 grudnia światło słoneczne przechodzi przez jedne z końców łodzi. Jaka jest prawda, nie wiadomo. Jedno jest pewne, położone na wzgórzu przy morskim wybrzeżu Ales stenar robią wrażenie i warto na własne oczy zobaczyć ten namacalny ślad przeszłości.
You may also like

5 komentarzy:

 1. Super kartka, mam od Genka identyczną!

  OdpowiedzUsuń
 2. nie słyszałam o teorii zegara słonecznego..podoba mi teoria cmentarzyska wikińskiego. w Danii widziałam wiele cmentarzysk-całkiem podobnych. robią wrażenie..

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmm...interesująca ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. To musi być coś bardzo interesującego, chciałabym kiedyś zobaczyć wszystko, ale przyznaję się - do tej pory o tym nie wiedziałam :(

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)