Dzielnica Zarzecze – słynna wileńska republika artystów. Dzielnica, oddzielona od Starówki rzeką Wilejką, charakteryzuje się urokliwą ...

Anioł Zarzecza , czyli słynna wileńska republika artystów

/
0 Comments

Dzielnica Zarzecze – słynna wileńska republika artystów. Dzielnica, oddzielona od Starówki rzeką Wilejką, charakteryzuje się urokliwą zabudową i niepowtarzalnym, artystycznym klimatem stwarzanym między innymi przez przepiękne rzeźby – symbole.
Kiedy Zarzecze zaczęło powstawać, było to przedmieście zamieszkiwane przez biedotę i rzemieślników. Również za czasów sowieckich, dzielnica była zajmowana przez tzw. margines społeczny. Z biegiem czasu do zaniedbanych i… tanich domów zaczęli się sprowadzać artyści – wszak niedaleko znajdowała się Akademia Sztuk Pięknych.
Od tamtej pory Zarzecze rozwinęło się jako dzielnica sztuki, elitarna zarówno pod względem finansowym, jak i prestiżowym. Zarzecze jest jedną z najdroższych części Wilna. Organizowane są tu koncerty, wystawy, wieczory poetyckie, przedstawienia oraz inne ciekawe i oryginalne imprezy.
Zarzecze, często porównywane do paryskiego Monmartru, to nie tylko urokliwe, ale też oryginalne miejsce. Dzielnica ma własną konstytucję, hymn, rezydenta, premiera, ambasadorów, biskupa oraz swojego patrona – Anioła Zarzecza, którego rzeźba znajduje się na głównym placu. Są tu też dwa kościoły, cmentarz, siedem mostów.

anioł zarzecze



You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)