Pilzno to czwarte co do wielkości miasto położone w zachodnich Czechach i jest znane przede wszystkim z produkowanego w nim piwa (Pilsner...

Miasto Pilzno w Czechach.

/
3 Comments
Pilzno to czwarte co do wielkości miasto położone w zachodnich Czechach i jest znane przede wszystkim z produkowanego w nim piwa (Pilsner Urquell), które jest słynne na cały świat. Tak jak Zlin ma swojego Batę, tak Pilzno ma swego Emila Škodę, fabrykanta, który został właścicielem huty żelaza. Huta została później zakładem zbrojeniowym, a ostatecznie – na fabryką produkującą maszyny i urządzenia dla elektrowni jądrowych. Dzisiaj z jej linii montażowych zjeżdżają znane i u nas samochody – Skoda. Do innych atrakcji turystycznych i zabytków należą: Rynek i jego mieszczańską zabudowa; Gotycka katedra św. Bartłomieja z 1292 roku, z wieżą o wysokości 102 metrów (najwyższą w Czechach), z której świetnie widać panoramę miasta. Katedra jest siedzibą pilzneńskiego biskupa. Były klasztor franciszkański z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz barakowy klasztor Dominikanek z kościołem św. Anny (dzisiaj biblioteka narodowa) Renesansowy ratusz z XVI wieku Teatr J.K. Tyla Wielka synagoga i Stara synagoga Historyczne podziemie miasta (sieć trzypiętrowych piwnic, których najstarsze sięgają epoki średniowiecza; są jednymi z największych w Czechach) Muzeum zachodnich Czech.
Z ciekawostek – to właśnie tu powstała pierwsza, drukowana czeska księga - Kronika Trojanska (1468r.). Urodził się tu znany bramkarz – Petr Čech.


A jako ciekawostkę dodam ,że w herbie Pilzna znajduje się tytułowy wielbłąd. Wielbłąd był podarkiem, jaki przywieźli ze sobą najemnicy Czescy, którzy wzięli udział w bitwie pod Grunwaldem. Był to jeden z wielbłądów jakie Władysław Jagiełło otrzymał od swych sojuszników: księcia Witolda i Dżalal ad-Dina.

pilzno w czechach
You may also like

3 komentarze:

 1. Ciekawe to z tym wielbłądem. A miasto swoją drogą chciałbym kiedyś odwiedzić.

  OdpowiedzUsuń
 2. wielbłąd z Polski, to jest dopiero ciekawostka :)

  a znaczek z - jak podejrzewam - Klimtem - świetny :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O wielbłądzie nie wiedziałam. A miast bardzo ładne :)

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)