Reprodukcja ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.  Tym razem dzisiejszy Plac Wolności dawniej zwanym Wilhelmowskim z Bibli...

Plac Wolności w Poznaniu, dawniej zwanym Wilhelmowskim

/
1 Comments

Reprodukcja ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. 

Tym razem dzisiejszy Plac Wolności dawniej zwanym Wilhelmowskim z Biblioteką Raczyńskich (budynek z prawej). 
I na niej postanowiłam się głównie skupić, bo ma dość ciekawą 'autobiografię'. Ufundował ją Edward Raczyński. Klasycystyczny gmach biblioteki wybudowano w l. 1822-29, wg planów wykonanych w Rzymie przez nieznanego architekta. Elewacja frontowa budynku, z imponującą kolumnadą utworzoną przez 12 par żeliwnych kolumn korynckich, wzorowana jest na wschodniej ścianie paryskiego Luwru. Był to pierwszy w Polsce budynek wzniesiony wyłącznie dla pomieszczenia zbiorów bibliotecznych. Zniszczony w 1945 r. gmach odbudowano w 1.1953-56. Jego elewację odnowiono w 1998 r.
Biblioteka Raczyńskich jest obecnie drugą - po Bibliotece Uniwersyteckiej - książnicą miasta. Obecnie posiada ok. 1,6 mln woluminów. Księgozbiór tworzą trzy odrębne jednostki: zbiory specjalne, księgozbiór podstawowy o charakterze naukowym oraz zbiory oświatowe i beletrystyczne w filiach i punktach bibliotecznych.  Osobiście chciałabym kiedyś ją zobaczyć, wydaje się być dość interesującym 'obiektem'.

poznań plac wolności


You may also like

1 komentarz:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)