Ot taka to przepiękną pocztówkę dostałam od pewnej Eweliny z Polski. Uważam ją za niezwykle piękny nabytek w moim zbiorze. Postać prezentu...

Eliza Branicka - żona Zygmunta Krasińskiego

/
6 Comments
Ot taka to przepiękną pocztówkę dostałam od pewnej Eweliny z Polski. Uważam ją za niezwykle piękny nabytek w moim zbiorze. Postać prezentująca się na pocztówce to Eliza Branicka , polska szlachcianka i przede wszystkim żona Zygmunta Krasińskiego, który jej dobroć w stosunku do niego i wyrozumiałeś względem kochanki, którą zabierał w wspólną podróż z żoną (masakra co?!) , docenił dopiero pod koniec życia, gdy ciężko zachorował. Lecz w ramach usprawiedliwienia wieszcza warto wspomnieć, że ślub z nią nie był jego wyborem tylko został ustawiony polubownie przez rodziny aby nie dopuścić zapewne do jakowego mezaliansu. Przeto się nie godzi ;) 
Ten piękny obraz aktualnie znajduję się w Zamku Królewskim w Warszawie, a został namalowany przez wybitnego niemieckiego malarza Franza Xavera Winterhaltera. 

Eliza Branicka
You may also like

6 komentarzy:

 1. piękna pocztówka i ciekawy opis:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś cudownego, naprawdę.
  Chociaż nie lubię tego typu pocztówek, to ta jest naprawdę interesująca i intrygująca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kochanka i żona we wspólnej podróży??!! Człowiek szukał mocnych wrażeń niewątpliwie ;)
  A pocztówka ma w sobie to "coś", chociaż za tego typu również nie przepadam :D

  OdpowiedzUsuń
 4. kartki bym takiej nie chciała dostać, ale z chęcią bym za to zobaczyła ten obraz na żywo. podejrzewam jednak, że szybko się w muzeum w Warszawie nie znajdę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna. Bardzo lubię takie pocztówki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cleo, podzielam Twoją radość, bardzo lubię tego typu kartki, tak jest przykładem dobrego malarskiego taktu przede wszystkim!
  Piękna, a jakaz dobra kobieta widnieje na nim!

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)