Pierwsza, odnotowana wycieczka w Tatry odbyła się w 1565 r. Wzrost popularności Tatr spowodował jednak dopiero w latach 90. XIX w. osiedle...

Tatry w Zakopanem.

/
4 Comments
Pierwsza, odnotowana wycieczka w Tatry odbyła się w 1565 r. Wzrost popularności Tatr spowodował jednak dopiero w latach 90. XIX w. osiedlenie się w Zakopanem dużej grupy ówczesnej inteligencji. Dzięki niej, jej pasji kolekcjonerskiej, zachwytom nad pięknem Tatr i tatrzańskim folklorem, Tatry stały się miejscem badań i źródłem inspiracji dla wielu twórców.

tarty zakopane

Obecnie Tatry należą do powszechnie odwiedzanych miejsc. Zbudowane liczne szlaki turystyki pieszej, nartostrady i trasy zjazdowe na obszarze Polski i Słowacji, baza noclegowa, liczne wyciągi narciarskie a także koleje linowe sprzyjają turystyce i sportom zimowym.
Jednak, żeby nie było tak cudownie, są też minusy tego zjawiska popularności. Turystyka jest też obecnie najważniejszym źródłem bezpośredniego i pośredniego (schroniska, ratownictwo, gastronomia, komunikacja, kolejka, wyciągi) oddziaływania człowieka na przyrodę Tatr. A stale rosnąca presja turystyczno-sportowo-rekreacyjna jest uważana za najbardziej destrukcyjną formę antropopresji obok zanieczyszczeń powietrza napływających na teren Tatr znad dużych ośrodków przemysłowych. Presja turystyczno-sportowo-rekreacyjna dotyczy zarówno Tatr w obrębie granic Polski jak również Tatr słowackich.


You may also like

4 komentarze:

  1. Fajnie się prezentuje ta gra światła i cienia :D Chociaż w tym wypadku kolorowe zdjęcie byłoby równie ładne :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie,że ktoś tą 'grę' zauważył. To zabawne, jak wielkie możliwości daje nam fotografia, podobnie jak rysunek.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jednym słowem: Tatry tylko dla góroli :D

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)