Tunezja ma bogatą historię. Niegdyś było tu potężne państwo fenickie, ze stolicą w Kartaginie, które toczyło zażarte wojny o panowanie ...

Mapa Tunezji oraz krótka fotorelacja z wyprawy.

/
4 Comments
Tunezja ma bogatą historię. Niegdyś było tu potężne państwo fenickie, ze stolicą w Kartaginie, które toczyło zażarte wojny o panowanie w basenie Morza Śródziemnego z rosnącym w potęgę Rzymem. Później ustanowiono tu centrum administracyjne rzymskiej prowincji Africa, o czym przypominają ruiny rzymskich miast oraz wspaniały amfiteatr w El Dżem. Kolejni władcy, Arabowie, zbudowali handlowe miasta - mediny, zamki (kazby) i obronne klasztory - ribaty oraz wspaniałe meczety, zwłaszcza w swej dawnej stolicy, Kairuanie (Kairouanie). To najświętsze - po Mekce, Medynie i Jerozolimie miasto islamu trzeba koniecznie zobaczyć, zwłaszcza Wielki Meczet, największy meczet w północnej Afryce. W Kairuanie jest centrum produkcji pięknych dywanów i duży suk - wschodni bazar, gdzie można kupić właściwie wszystko.
Tunezja była pierwszym z krajów arabskich, które miałam przyjemność zobaczyć. Jest niezwykle fascynująca i niesamowita pod każdym względem. Wspaniałe miejsce, wspaniałe jedzenia, wspaniała błekitna woda , a i pierwsze zetknięcie się z arabską kulturą, piętnuje w wspomnieniach na zawsze. 

Mapa Tunezji

Na fotorelacje, też można liczyć :) 


Piękne tunezyjskie góry pozwoliły zobaczyć nam Tunezję z zupełnie innej perspektywy. Plantacje drzew oliwnych, stare i biedne domostwa. Warto było zobaczyć tą przepaść i różnice w porównaniu z naszym kurortem.


Widok błękitnej wody, na długo zostaje w pamięci turysty :)


Grzeczny słonik, grzeczny ;)

Wygląda niewinnie? Racja, tylko wygląda ;)

Takie zachody i wschody, mogłabym oglądać codziennie...El Dzem to jeden z najstarszych Rzymskich (!) amfiteatrów. W tym właśnie miejscu kręcono sceny do "Gladiatora".Następnie przenosimy się w czasie...o jakies parenaście lat? Nie, są okręgi gdzie wciąż ludzie tak żyją.


Wycieczka na Saharę - jak najbardziej udana

A wczesnym rankiem w kolejne góry ...


Niewątpliwą atrakcją są też ręcznie robione dywany. Niesamowita sztuka rzemiosła.

Do meczetu nas nie wpuścili :(

A wieczorami, nigdzie nie musieliśmy wychodzić. Hotel zapewniał nam atrakcję na najwyższym poziomie. Było naprawdę zabawnie, przyjacielsko, integracyjnie...


Na koniec zdjęcie pamiątkowe - aż nie chciało nam się wracać ...

oraz widok z samolotu :)
You may also like

4 komentarze:

 1. widzę, że transakcja związana z mapkami zakończyła sie sukcesem :)

  a ze wszystkich zdjęć najbardziej spodobało mi się oczywiście ostatnie, obok gór nie potrafię przejść obojętnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawet fajna ta mapka! No i wycieczka również niczego sobie.

  OdpowiedzUsuń
 3. mapka super ale zdjecia bardziej interesujące. od razu widac, że to inny świat :)
  czemu nie wpuścili was do meczetu? turystom nie wolno? czy kobietom nie wolno?
  marzy mi sie zobaczyc taki "mosque" od środka

  OdpowiedzUsuń
 4. Był to jeden z najwieszych meczetów , niestety niefortunnie był to piątek. W ten dzień turyści nie mają wstępu :(

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)