Wiadomo nie od dziś, że to nie we Francji wymyślono wino. Pochodzi ono historycznie z okolic Kaukazu (mówi się, że to Noe pierwszy zaczął...

Francuskie wino.

/
7 Comments
Wiadomo nie od dziś, że to nie we Francji wymyślono wino. Pochodzi ono historycznie z okolic Kaukazu (mówi się, że to Noe pierwszy zaczął wytwarzać wino). Jednakże przez wiele wieków to Francuzi robili najlepsze wina, a wielu znawców wina uważa, że ten stan utrzymuje się nadal. Faktem jest, że we Francji spożycie wina w przeliczeniu na jednego obywatela rocznie jest największe na świecie. Francja też jest największym eksporterem win na świecie i to zarówno pod względem objętości (ilości butelek) jak też pod względem różnorodności (ilości tytułów). Żaden inny naród, żadna kultura, nie zrobiły tak wiele dla rozpowszechnienia tradycji picia wina na świecie. Od technologii zaczynając, po umiejętność selekcjonowania odmian winorośli, podstaw klasyfikacji wina, wreszcie na sztuce dobierania wina do potraw kończąc, wszędzie można znaleźć wpływy czy wręcz wzorce francuskie.

najlepsze wina

To co leży u podstaw francuskiej filozofii wina to pojęcie „terroir”. Słowo to trudno przetłumaczyć jednoznacznie (w wolnym tłumaczeniu – siedlisko) oznacza klimat, glebę i położenie winnicy, a więc wiele czynników mających wpływ na jakość wina. Francuski sukces w produkcji wina to odpowiednie dopasowanie odmian winogron i metod produkcji do terroir, do możliwości, które oferuje natura. Dzięki takiemu podejściu, przez wieki wytworzono swoistą symbiozę natury, kultury, kuchni i wina.W obecnym świecie, gdzie różni producenci szukają sposobów na wytwarzanie dobrego jakościowo wina o określonych parametrach, technologia często bierze górę nad indywidualnością. Warto o tym pamiętać gdy zachwycamy się świeżymi, bogatymi winami z Nowego Świata, po jakimś czasie możemy zauważyć, że cabernet z Chile niewiele różni się od tego z Argentyny, zaś shiraz z RPA łudząco przypomina nam smakowo tego z Australii. Stąd obserwujemy dużą podaż przyzwoitych, ale bardzo do siebie podobnych w z całego świata. Wracając do Francji – mamy gwarancję, że każde wino francuskie to wynik setek lat obserwowania natury i dobierania szczepów oraz metod uprawy do siedliska i klimatu – w efekcie: każde wino jest inne i niepowtarzalne, co więcej potrafi różnić się w zależności od rocznika. Ten indywidualizm czyni wiec wino francuskie ciekawym i atrakcyjnym dla koneserów. Takiej symbiozy winiarstwa i natury nie da się stworzyć w nowym regionie świata przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat – na to potrzebny jest znacznie dłuższy czas. Obserwuje się wśród osób zaczynających swoje doświadczenia z winem, że eksperymentują z winami z różnych krajów i regionów stopniowo koncentrując swoją uwagę na winach z Francji, szczególnie na apelacjach z regionu Bordeaux.
Wino francuskie to efekt dośiwadczenia pokoleń i tradycji winiarzy 

źródło - http://www.winofrancuskie.pl/A do lampki wina idealnie nadają się sery i sałatki, a najlepiej 2 in 1. 
Z racji tego,że miałam dziś dzień wolny, z racji również tego,że potworny poranny ból głowy przeszkodził mi w wyjeździe postanowiłam zakosztować trochę dobroci natury i przyrządziłam sałatkę z fetą. Jako ,ze lubie eksperymenty kulinarne dodałam do całości ogórek kiszony , który idealnie skomponował się kontrastem smakowym z słodkimi koktajlowymi pomidorkami. Zatem kiedy mój "mąż" delektował się Spaghetti Bolognese ja powracam dzielnie do wegetarianizmu  i wymyślam jak by tu przeżyć ;)

Włala ! You may also like

7 komentarzy:

 1. Oho! Chyba mi w brzuchu zaburczało. W pracy wino i szampan odpadają, sałatki nie mam, ale w szufladzie znajdę krówkę ciągutkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To ostatnie w sałacie wygląda ciekawie :P

  OdpowiedzUsuń
 3. jak możesz takie rzeczy pokazywać, kiedy ja w swojej biednej stancyjnej kuchni mam jedynie chleb i ser. i podwiędła paprykę :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Pasażerko i z tego możnaby cos wymyśleć ...hihi

  OdpowiedzUsuń
 5. Wegetarianizm ?? Eeee ja bym nie mogła jestem mięsożercą ;>

  OdpowiedzUsuń
 6. mniam! jak u Ciebie tutaj apetycznie!!! mmmm, narobiłaś mi smaka a pocztówka z francji super! marzy mi sie wycieczka w rustykalne rejony francji.

  OdpowiedzUsuń
 7. smakowicie to wygląda :)

  kasss

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)