Można posadzić je niemal wszędzie: nad wodą i w suchych, skalnych ogródkach, na rabatach i w pojemnikach. Wybór odmian jest niezliczo...

Kwiat Irysu

/
3 Comments

 

Można posadzić je niemal wszędzie: nad wodą i w suchych, skalnych ogródkach, na rabatach i w pojemnikach. Wybór odmian jest niezliczony, a kwiaty mają niezwykłe barwy i bajeczne kształty.

Urzekającej urody kwiaty irysów otrzymały swą nazwę na cześć greckiej bogini tęczy, która rozpinała siedmiobarwny łuk łączący ziemię z niebem. Uwieczniano je także na obrazach o tematyce religijnej, były również częstym motywem w sztuce okresu Młodej Polski.
Do rodzaju Iris zaliczanych jest około 200 gatunków roślin cebulowych i kłączowych, występujących w stanie naturalnym na półkuli północnej. W naszym klimacie z kosaćców cebulowych dobrze czuje się tylko kosaciec żyłkowany (Iris reticulata), który uprawiamy zwykle w ogrodach skalnych. Większość irysów w naszych ogrodach to kosaćce kłączowe, wśród których prym wiodą kosaćce bródkowe (Iris x barbata).

 You may also like

3 komentarze:

  1. i wiosennie się zrobiło :]

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdzie? :D u mnie za oknem deszcz...trawa tylko zyskała na intensywności, w sumie kwiatki też powychodziły, tylko moje lilie w donicy coś za bardzo ziemie polubiły :/

    OdpowiedzUsuń
  3. a na lubelszczyźnie słońce :D

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)