Amsterdam to nie tylko muzeum Van Gogha czy obrazy Rembrandta. Muzeum Biblii w Amsterdamie przy Herengracht 366, to jedyne muzeum Bibli...

Muzeum Biblii w Amsterdamie

/
1 Comments
Amsterdam to nie tylko muzeum Van Gogha czy obrazy Rembrandta. Muzeum Biblii w Amsterdamie przy Herengracht 366, to jedyne muzeum Biblii w Europie. W muzeum można zobaczyć miedzy innymi Biblie z Delft z 1477 roku, pierwsza wydrukowana w Holandii Biblia, także Biblia w przekładzie Lutra, inną osobliwością jest kopia zwoju z Qumran, zawierającego Księgę Izajasza.
Muzeum mieści sie w centrum miasta, w okazalej kamienicy na jednym z głównych kanałów Amsterdamu - Herengracht.  Dom został zbudowany dla bogatej kupieckiej rodziny Cromhoutów. Budynek zaprojektował Philips Vingboons (1607 – 1678), chyba najbardziej pomysłowy spośród wszystkich architektów i budowli wzniesionych na obszarze Grachtengordel. Zwiedzanie rozpoczynamy od wjazdu winda na 3 piętro, tam zapoznajemy się z krotka historia fundatora i założyciela muzeum Leendert Schouten (1828-1905). Większość zgromadzonych eksponatów w muzeum pochodzi właśnie z kolekcji pastora Schouten'a, który cale życie kolekcjonował i zbierał informacje na temat Biblii. 

You may also like

1 komentarz:

  1. ta kartka z holandii, to przyznam szczerze jakos mało mi sie podoba :P no bo moze jest jakos tak mało holenderska
    z holandia mam wiele wspomnien, zza czasow licealnych i studenckich spedzałam tam pracujące wakacje
    a holderskie rijksmuseum i van gogh museum polecam, byłam, widziałam... :P ja miłosniczka van gogha :D

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)