Od wyboru do koloru, czyli w czym preferujecie pijać kawkę? Ja oczywiście reflektuje najbardziej w filiżance, ale i porannym kubkiem rozpu...

Jakie są pozytywne skutki picia kawy?

/
5 Comments
Od wyboru do koloru, czyli w czym preferujecie pijać kawkę? Ja oczywiście reflektuje najbardziej w filiżance, ale i porannym kubkiem rozpuszczalnej kawki nie pogardzę, tudzież wypitej w pośpiechu kawce kupowanej na wynos. Jednak chciałabym dodać tu szerszą wzmiankę, korzystając z tejże okazji :)

Kawa nie jest tylko zwykłym produktem spożywczym.  Odegrała ona rolę w wielu aspektach życia człowieka a jej picie często bywa prawdziwym rytuałem. W starożytności kawa była  używana z powodów duchowych. Pochodzi z Etiopii. Ponad 1000 lat temu kupcy przywieźli ją przez Morze Czerwone do Arabii, gdzie muzułmańscy kapłani zaczęli uprawiać krzewy kawy w swych ogrodach - tyle, że początkowo z owoców kawy wytwarzali... wino. Dzisiaj kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie - wypija jej się około 400 mld filiżanek rocznie. Jaki wpływ ma ten napój na nasze zdrowie ? Zwykle zaleca się znaczne ograniczenie ilości wypijanej kawy, jednak według wielu badań kawa pita w ograniczonych ilościach posiada pozytywne a nawet lecznicze właściwości (głównie za przyczyną jej kluczowego składnika - kofeiny):

Jakie są pozytywne skutki picia kawy?

Pozytywne skutki picia kawy (przy spożywaniu umiarkowanych ilości):

1. Rozjaśnienie umysłu i polepszenie pamięć krótkotrwałej
2. Dotlenienie organizmu (poprzez rozszerzenie oskrzeli) i przez to zwiększenie koncentracji (przez co chwilowo osiągamy wyższy poziom IQ ! )
3. Dotlenienie wpływa takżę pozytywnie na krążenie i układ trawienny.
4. Zmniejsza ryzyko zachorowań na cukrzyce.
5. Zwiększa skuteczność działania środków przeciwbólowych.
6. Zmiejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona.
7. Przyśpiesza metabolizm.
9. Pomaga zapobiegać zmęczeniu mięśni i zwiększyć wydajność energetyczną organizmu ( Wynika to z rozszerzenia naczyń krwionośnych, zasilających mięśnie. Badania pokazują, że kolarze po zażyciu 330 mg kofeiny mogli jechać prawie o 20% dłużej bez zwiększonego wysiłku)
10. Filiżanka kawy zawiera również 40 mg witaminy PP (10% dziennego zapotrzebowania) oraz 300 mg potasu (10% zapotrzebowania)
11. Lepsze ukrwienie. Umiarkowane spożycie kawy wpływa na rozszerzenie arterii serca i zwiększa tym samym ukrwienie całego organizmu. Natomiast, co jest niezwykle interesujące, arterie znajdujące się w głowie, ulegają zwężeniu, co ma ogromny wpływ na ograniczenie skłonności do bólów  migrenowych.
12. Wg badań profesora Gary’ego Arendash’a z Uniwersytetu w Południowej Florydzia kawa może chronić przed chorobą Alzheimera.
Według profesora kofeina jest bezpiecznym środkiem dla większości ludzi, który łatwo wchodzi do mózgu i działa bezpośrednio na proces choroby Alzheimera. Badania na myszach wykazały, iż duża ilość spożywanej kofeiny hamuje produkcję splątek białkowych oraz innych związków charakterystycznych dla tej choroby.

Negatywów wymieniać nie będę, bo ją za bardzo lubie :)
You may also like

5 komentarzy:

 1. Kartka fantastyczna pomimo iż kawy nie lubię! Po prostu jej zapach mnie odrzuca :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Racja, trzymajmy się tylko pozytywnych stron picia kawy.

  Smacznej kawki życzę :)
  pozdrawiam,
  Kasss

  OdpowiedzUsuń
 3. Kartka świetna, uwielbiam pić kawę rano, na balkonie przy słońcu z dobrą muzyką. Nic więcej do szczęście mi nie potrzeba ! :)

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)