Podczas ostatniej wycieczki do miejsca, w którym stykają się ze sobą granice trzech państw - Niemiec, Holandii i Belgii, dowiedziałam się ...

Miejsce, w którym stykają się granice trzech państw oraz nieistniejace państwo Moresnet.

/
2 Comments
Podczas ostatniej wycieczki do miejsca, w którym stykają się ze sobą granice trzech państw - Niemiec, Holandii i Belgii, dowiedziałam się o istnieniu w tym miejscu jeszcze jednego panśtwa Moresnet. Zmusiło mnie to do poszukiwań informacji o tym nieznanym mi wcześniej malutkim kraju. Państwo to istniało w latach 1815-1919, położone było między Niemcami i Belgią.

Drielandenpunt
postcard

"Drielandenpunt" ( z holenderskiego) "Trójstyk" (z polskiego) to miejsce w Vaalserberg, jest to najwyższy punkt w Holandii, gdzie znajdują się granice trzech Państw Niemiec, Belgii i Holandii. Obecnie Vaalserberg jest atrakcją turystyczną z ciekawym dużym labiryntem. Na części belgijskiej znajduje się także wieża widokowa. Do 1915 granice te obejmowaly cztery Państwa, jako, że istniało wówczas jeszcze Moresnet. Neutralne terytorium Moresnet stanowiło niezależne państewko. Na północy granice terytorium sięgały aż do Vaalserbergu, tworząc tym samym punkt, w którym spotykały się terytoria czterech krajów (Moresnet, Holandii, Belgii i Niemiec).

Neutralność terytorium była rezultatem braku porozumienia na kongresie wiedeńskim w 1815 między Prusami a Królestwem Zjednoczonych Niderlandów, do którego należała również współczesna Belgia.
W czasie I wojny światowej obszar był okupowany przez Niemcy i dopiero traktat wersalski z 28 czerwca 1919 przyznał Belgii władzę nad Moresnetem.

Holandia - najwyższy punkt

Drielandenpunt labirynt

Vaalserberg The NetherlandsYou may also like

2 komentarze:

 1. Ciekawe miejsce. O tym małym państwie też nie słyszałam. A może w szkole uczyli a ja nie pamiętam :(
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie nie uczyli. Pewnie, gdybym tam nie pojechała i nie dowiedziała się o tej historii , do tej pory nie wiedziałabym o istnieniu takiego Państwa. Podróże kształcą .

   Usuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)