Route 66 zwana również Mother Road (matka dróg) jest jedną z najpopularniejszych dróg nie tylko w Ameryce ale i na całym świecie. Została...

Najsłynniejsza droga Świata - Route 66

/
3 Comments
Route 66 zwana również Mother Road (matka dróg) jest jedną z najpopularniejszych dróg nie tylko w Ameryce ale i na całym świecie. Została otwarta w 1926 roku i po dziś dzień jest inspiracją dla wielu twórców i artystów. Route 66 była wówczas najdłuższą trasą drogową w USA. Liczyła blisko 4 tysiące kilometrów i łączyła aż osiem amerykańskich stanów. W jej promocji pomógł zorganizowany w 1928 r. wielki pieszy wyścig z Kalifornii do Nowego Jorku, który prowadził przede wszystkim Route 66.

Dla wielu amerykańska Matka Dróg stanowi dziś wielką atrakcję turystyczną. Biura podróży organizują specjalne 5-6 dniowe wycieczki, a wypożyczalnie udostępniają samochody lub motocykle, które wynajmując w Arizonie zwrócić można w Illinois. Aby bezpiecznie przebyć drogę należy jednak zaopatrzyć się w specjalne, szczegółowe mapy i przewodnik. 
Route 66 jest także tłem wielu filmów. Szosą mkną m.in. bohaterowie "Easy Ridera" i "Konwoju". W "Urodzonych mordercach" Mickey i Malory przemierzają legendarną trasę, mordując po drodze przypadkowo napotkane osoby. Dokładnie odwzorowano ją także w animowanym hicie "Auta".

Zainteresowanie filmowców Route 66 nie maleje. Trudno się dziwić, droga wciąż pozostaje symbolem nieskrępowanej wolności. Nawet jeżeli zniknęła z oficjalnych map.

You may also like

3 komentarze:

 1. Tę drogę kojarzę właśnie z filmów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem przekonana, że większość z nas kojarzy ją właśnie z filmów:

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam tę przyjemność, że w trakcie podróży po USA trafiłam na jeden z odcinków tej drogi.
  http://wswiatastrony.blogspot.com/2011/06/dzien-13-flagstaff-sedona-i-phoenix.html

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)