Teatr Wielki, wspaniale usytuowany na zachodnim zboczu Panayirdag, jest bez wątpienia najbardziej interesujący ze wszystkich ruin w Efez...

Teatr Wielki w Efezie.

/
2 Comments

Teatr Wielki, wspaniale usytuowany na zachodnim zboczu Panayirdag, jest bez wątpienia najbardziej interesujący ze wszystkich ruin w Efezie.

teatr wielki w efezie

Budowa rozpoczęła się za panowania cesarza Klaudiusza i została zakończona w okresie panowania cesarza Trajana.Teatr może pomieścić 24.000 ludzi, ale większość miejsc zostało usuniętych i użyto je do budowy późniejszych budynków. Szerokie arkadowe schody prowadzą do kolumnowej galerii wokół górnej części teatru. Trzydzieści metrów nad orkiestrą.

Fasadą proscenium trzypiętrowym były bogato zdobione kolumny, reliefy i posągi. Pierwsze dwie kondygnacje zbudowano za panowania Septimus Severus (193-211), było kilka ramp wiodących na scenę z prawej i lewej i schody z przodu. Kolumny, które prowadziły wzdłuż marmurowej podłogi sceny są jeszcze widoczne.  W dawnych czasach Teatr Wielki został przekazany do obchodów Festiwalu Artemis, patronka miasta, w miesiącu kwietniu. W tym czasie 89 złotych bożków wpłat do świątyni sprowadzono do teatru w procesji ze śpiewem i tańcem, gry przeprowadzono przed tłumem zwiedzających.


You may also like

2 komentarze:

  1. chciałabym zobaczyć to miejsce w latach świetności!

    OdpowiedzUsuń
  2. Pewnie to by nie były ruiny, ale całkiem przyzwoity teatr

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)