Położony w centralnym punkcie Bielska plac Garncarski, nazywany w 1925 roku imieniem króla Bolesława Chrobrego , uzyskał dzisiejsze rozmia...

Plac Bolesława Chrobrego.

/
0 Comments
Położony w centralnym punkcie Bielska plac Garncarski, nazywany w 1925 roku imieniem króla Bolesława Chrobrego , uzyskał dzisiejsze rozmiary w latach 20. XX w., kiedy to wyburzono trzy domy stojące na nim od strony ul. Wzgórze. Odsłonięto w ten sposób zamek książęcy ze stojącym u jego podnóża, wybudowanym w 1881r. budynkiem mieszkalno-sklepowym Sułkowskich. Prawą część budynku zajmowała piwiarnia , serwująca wyroby Bielsko-Bialskiego Browaru Akcyjnego. Na placu urządzono postój taksówek i przystanek autobusów , kursujący do pobliskich miejscowości Śląska Cieszyńskiego i Małopolski , a skarpę wzdłuż ul. Wzgórze zastąpiono w nastepnych latach murem oporowym. Budynek podzamcza wysadzono w powietrze wiosną 1974 roku podczas ówczesnej akcji tzw. porządkowania miasta. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum w Bielsku-Białej. 

plac garncarskiYou may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)