North American P-51 Mustang – amerykański jednosilnikowy myśliwiec okresu II wojny światowej zaprojektowany na zlecenie RAF-u, produkow...

P-51 Mustang

/
4 Comments

North American P-51 Mustang – amerykański jednosilnikowy myśliwiec okresu II wojny światowej zaprojektowany na zlecenie RAF-u, produkowany w zakładach North American Aviation (NAA) w Stanach Zjednoczonych (zakłady w Kalifornii i Teksasie) oraz w znacznie mniejszej liczbie przez Commonwealth Aircraft Corporation w Australii. Używany był przez USA i ich sojuszników zarówno podczas II wojny światowej jak i wojny koreańskiej (jako samolot szturmowy). Udana konstrukcja z 1940 roku sprawiła, że ostatni projekt samolotu bojowego opartego na P-51 zamknięto dopiero w 1986 roku kończąc tym samym 46 lat rozwoju jednej konstrukcji. Obecnie wiele z tych maszyn znajduje się w rękach prywatnych. Latają one podczas pokazów i zawodów sportowych. Ogółem wyprodukowano 15 000-16 000.

Mustang

You may also like

4 komentarze:

 1. Jak to wszystko brnie do przodu. Kiedyś takie mustangi a dziś F-16

  OdpowiedzUsuń
 2. wolę jednak bardziej przyziemne środki transportu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja bym się chętnie przeleciała takim, z czystej ciekawości nowych doświadczeń ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja choć się boje latać to z chęcia również poszybowałabym czymś takim. Myślę,że to mogłoby być fascynujące przeżycie.

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)