Po raz pierwszy Coca-Cola zawitała do Polski w 1957 roku na Targi Poznańskie. Później pojawiła się w latach 60-tych , najpierw w opo...

Historia pierwszej Coca-coli

/
3 Comments

Po raz pierwszy Coca-Cola zawitała do Polski w 1957 roku na Targi Poznańskie. Później pojawiła się w latach 60-tych, najpierw w opowieściach rodaków podróżujących za zachodnią granicę, później w sklepach Pewexu i Baltony. Najmłodsi już tego nie pamiętają, ale w tamtych czasach była synonimem luksusu i wolności.
Dopiero w 1971r. za rządów Edwarda Gierka do Polski na negocjacje przyjechał rzymski przedstawiciel The Coca-Cola Company. Doszło wtedy do podpisania umowy przez prezesa Paula Graula (Czecha z pochodzenia) i vice-premiera ówczesnego rządu Mieczysława Jagielskiego. Porozumienie dało zgodę na licencyjne rozlewanie napojów na terenie PRL.

coca colaDokładnie 19 lipca 1972 roku rozpoczęto produkcję Coca-Cola w Warszawie, początkowo na zasadzie licencji realizowanej przez polskie zakłady piwowarskie. W październiku tego samego roku, w Hucie Szkła w Wołominie, ruszyła produkcja butelek. W maju 1973 r. uruchomiono rozlewnię w Browarze Górnośląskim w Zabrzu, a od kwietnia w Browarach Tyskich.

„Już od wczoraj można kupić litrową butelkę Coca-Cola w „Supersamie” i sklepach delikatesowych w Warszawie. Cena butelki wynosi 19 zł, a kucja - 8 zł.” - takie ogłoszenie pojawiło się 25 maja 1976r. w „Życiu Warszawy”. W tym czasie produkcja roczna osiągnęła już 176 hektolitrów napoju rocznie.
Nowy napój szybko zyskał popularność w kręgach tzw. „awangardy”.  Wkrótce moda na picie Coca-Cola objęła cały kraj. Do języka młodzieżowego na stałe weszło hasło „Coca-Cola to jest to!” - wykreowane przez Agnieszkę Osiecką. Niektórym do pełni szczęścia brakowało tak niewiele: „Weź podróżny stary worek i butelki Coli dwie...” - śpiewano.  - źródło informacji : natgeotv.com
You may also like

3 komentarze:

 1. Coca Cola, a nie czasami Pepsi Cola?
  Pamiętam, jakim rarytasem było napicie się ze szklanej butelki 0,2 pepsi coli, jak uprosiłam rodziców, by na mojej komunii była chociaż jedna, dla mnie... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hi!

  I agree with you written a very good text. I think that the subject is not completely exhausted. Waiting for more ...
  And by the way see the election of Miss World: http://missvanilla.eu/miss-america.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Coca Cola :D Próbowałam się pozbyć tego nałogu, ale nie wyszło do dziś dnia ;)

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)