Burzliwe były  losy słynnego Władcy pierścieni . O mały włos, a spuścizna J.R.R. Tolkiena do dziś leżałaby na jakiejś zakurzonej półce...

Władca Pierścieni , historia (nie)wydania książki

/
4 Comments

Burzliwe były  losy słynnego Władcy pierścieni. O mały włos, a spuścizna J.R.R. Tolkiena do dziś leżałaby na jakiejś zakurzonej półce. Władca Pierścieni powstał na wyraźne życzenie wydawnictwa Allen&Unwin, które już wcześniej opublikowało książkę Hobbit, tam i z powrotem pisarza. Niestety pracownicy wydawnictwa odrzucili możliwość wydania pełnej mitologii Śródziemia, a sporną kwestią był Silmarillion. Zrażony Tolkien zaczął współpracę z innym wydawnictwem, które jednak zażądało skrócenia tekstu, czego pisarz kategorycznie odmawiał. W tym czasie w pierwszym wydawnictwie zaczął pracować młody Rayner Unwin, który od dzieciństwa był zafascynowany twórczością Tolkiena i skierował do wydania całą mitologię w autorskiej wersji. Dziś Władca Pierścieni jest nie tylko jedną z najpopularniejszych książek na świecie, ale też tą, która zapoczątkowała nurt fantasy.

książka władca pierścieni


You may also like

4 komentarze:

 1. A ja "The Lord of the Rings" bym sobie obejrzał kolejny raz:) A Mapka całkiem całkiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. nie wstyd, nie wstyd, bo ja też tego nie oglądałam i nie zamierzam .;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ha! To nie jestem Aga osamotniona :)

  OdpowiedzUsuń
 4. baaaardzo mi sie podoba ta zielona mapka! w moim typie!

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)