Żarnowiec kojarzony jest głównie z budowy elektrowni jądrowej.  Pierwsze prace były tam przeprowadzane już w 1990 roku, ale...

Żarnowiec w woj. pomorskim.

/
0 Commentshistoria żarnowca

dawny żarnowiec

Żarnowiec kojarzony jest głównie z budowy elektrowni jądrowej.  Pierwsze prace były tam przeprowadzane już w 1990 roku, ale zostały wstrzymane. W owym miejscu aktualnie znajduje się mnóstwo sprywatyzowanych firm. Jednak bardzo realistyczna zdaję się być wizja ponownej budowy elektrowni. 

Zabytkiem jaki możemy się poszczycić jest Późnogotycki kościół Zwiastowania Pana z bogatym skarbcem, w którym znajduje się cenny zespół haftów liturgicznych, liczne rzeźby, przedmioty liturgiczne i rękopisy. Po zakończeniu wojny, jeszcze w 1945 roku do Żarnowca przybyły benedyktynki z Wilna. Klasztor benedyktyński działa po dziś dzień. Sama pamiętam ,ze najlepsze jabłka i najlepsza kapusta kiszona to tylko od sióstr benedyktynek ;) 


Żarnowiec posiada również swoją osobistą legendę powstania : Według miejscowej legendy, Żarnowiec nazwę swą wywodzi od sarny, która ocaliła księcia pomorskiego Sambora, zabłąkanego w czasie polowania w okolicznych lasach Puszczy Darżlubskiej. Historia ta mówi, że na drodze słaniającego się już ze zmęczenia księcia, zjawiła się nagle piękna sarna, a książę idąc jej śladem, doszedł w końcu do osady położonej na skraju rozległych pól. Malowniczość miejsca i serdeczna gościnność tamtejszych wieśniaków tak urzekły władcę, że upamiętnił swoje ocalenie nadaniem osadzie, oprócz hojnych darów, także i nazwy przypominającej sarnę-wybawicielkę: „Sarnowiec”. Z biegiem czasu nazwę tę przemianowano na Żarnowiec. Pamiątką cudownego ocalenia księcia Sambora stał się herb Żarnowca, w którym znajduje się sarna z pękiem kluczy.
You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)