Historia książek jest długa i sięga już czasów Starożytnych , począwszy od glinianych tabliczek z pismem klinowym, papierusu, który wykorz...

The story of the book. How does the paper evolved since ancient times? Historia książki. W jaki sposób ewoluował papier od czasów starożytnych?

/
7 Comments
Historia książek jest długa i sięga już czasów Starożytnych, począwszy od glinianych tabliczek z pismem klinowym, papierusu, który wykorzystywany był w Egipcie już od III tysiąclecia p.n.e., pergaminu, wytwarzanego przez specjalne garbowanie skory koźlej, owczej czy cielęcej i skończywszy na papierze wynalezionym przez Chińczyków w około 105 roku. Możliwe, że papier jest jeszcze starszy, co najmniej z 8 roku p.n.e. Z tego roku pochodzi skrawek papieru z 20 chińskimi znakami odnaleziony w Nefrytowej Bramie. Kolejne lata zaowocowały coraz większym jego udeskonaleniem z korzyścią dla wszystkich. Powstały pierwsze książki, z pięknymi oprawami. Początkowo pisane ręcznie do momenty gdy wynaleziono druk.

historia książekGdy dzisiaj spoglądam kątem oka na elektroniczny czytnik, czuje głęboki żal. Nawet jeszcze z niego nie skorzystałam, nie wiem, czy w ogóle skorzystam. Nic nie zastępuje mi bowiem autentycznej papierowej książki w pięknej grubej oprawie. Żaden elektroniczny wynalazek czy internetowe I-booki nie zamienią mojej miłości do książek. Im starszej tym bardziej dla mnie wartościowej i magicznej. Czasem zastanawiam się, czy zawód intrligatorski zniknie już na zawsze?

You may also like

7 komentarzy:

 1. To fascynujące jaką historię ma ten cenny 'wynalazek' :). Ja również bardzo kocham książki! I nie wyobrażam sobie, bym miała korzystać z wersji elektronicznej. Cały urok polega na tym, by móc wygodnie usadowić się na kanapie i trzymać w ręku wybraną przez siebie lekturę. Kartki można dotknąć, powąchać, a wersja elektroniczna... cóż, nie ma takiego uroku. Nie można w nią włożyc ulubionej zakładki ani cieszyć się całą tą 'magiczną otoczką'. Z książek elektronicznych wybieram tylko te, które są mi potrzebne na studia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno mi się z Tobą nie zgodzić. Moja poranna kawa bez książki nie byłaby już tą samą poranną kawą. Bardzo doceniam oparawy książek, ich papier, trzcionkę, to wszystko sprawia , ze są takie wyjątkowe.

   Usuń
 2. Dla mnie magia książek nigdy nie zniknie! Ebooki zdecydowanie nie są dla mnie, a gdy muszę przeczytać jakiś długi tekst znaleziony w Internecie, to go drukuję.
  Jeżeli będzie coraz mniej książek papierowych, to znikną i biblioteki, a to dla niektórych osób to miejsca utożsamiane z drugim domem. Osobiście lubię od czasu do czasu pogawędzić z panią bibliotekarką, a książki, które czytam, w 90% pochodzą właśnie z bibliotek.
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że biblioteki i księgarnie nigdy nie znikną, wciąż jest bardzo dużo miłośników tradycyjnych książek.

   Usuń
  2. Tak jak obawiano się, że nikt już nie będzie kupował papierowych gazet, gdy wprowadzono elektroniczne wydania :)

   Usuń
  3. Dokładnie. Myślę, że możemy być spokojni, biorąc jeszcze pod uwagę ile wieków książki są już znane i wciąż niewyparte przez nowoczesne technologie.

   Usuń
 3. Chociaż nakłady gazet spadają i tak naprawdę coraz mniej osób je kupuje, ale mam nadzieję, że ta liczba nigdy nie sięgnie zera.
  Ale o książki w sumie staram się nie niepokoić :)

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)