Jest to rodzaj ciasta,którego nie zagniatamy na zimno lecz przygotowujemy mieszając w rondelku na ogniu czyli zaparzamy.Z tego ciasta ni...

Ptysiowa rewolucja, czyli blyskawiczny 'eclair.

/
1 Comments

Jest to rodzaj ciasta,którego nie zagniatamy na zimno lecz przygotowujemy mieszając w rondelku na ogniu czyli zaparzamy.Z tego ciasta nie robimy tylko eklerów czy ptysi,ale można wymyślać najróżniejsze formy i figurki.Polecam przepis na-Wieniec eklerkowy z kremem pralinowym a w orginale Paris-Brest.
Powstał on we Francji 1891 roku a sam sposób wykonywania ciasta ptysiowego (czy eklerkowego) wymyślił (ponoć) francuski kucharz na początku lat 1800-tnych.

ptysie


Nazwa ekler pochodzi oczywiście z j.francuskiego 'eclair i oznacza: błyskawica.

Takie ciasto parzone napełniamy oczywiście słodkimi kremami czy bitą śmietaną z przeróżnymi dodatkami,ale bez dodatku cukru do ciasta można z niego robić np.groszek ptysiowy lub paluszki do zup lub zamiast tradycyjne eklery przekładać na słodko,napełnić je wytrawnymi pastami z serka śmietankowego z dodatkiem szczypiorku,pesto czy pastą jajeczną. Jak kto lubi.
You may also like

1 komentarz:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)