Sztuka Azji to głównie wartości religijne, stanowiące odzwierciedlenie pojęć, których oddziałowywanie przyczyniło się do powstania ...

Kultura Azjatycka , czym sie charakteryzuje ?

/
0 Comments

azja kultura
Sztuka Azji to głównie wartości religijne, stanowiące odzwierciedlenie pojęć, których oddziałowywanie przyczyniło się do powstania hinduizmu, dżinizmu i buddyzmu. Charakterystyczne są wspaniale uformowane postacie stanowiące wyobrażenie życia. Wiele sławnych świątyń nie zostało zbudowanych, lecz wykutych w skale. Z czasem zostały ozdobione rzeźbami. Angkor Wat jest największą spośród znanych świątyń w stylu hinduskim wybudowanych na przestrzeni XI i XIIw. Wśród świątyń buddyjskich największą jest wybudowana na wzgórzu Borobudur. 

kultura azjatycka

Kulturę Azji tworzą głównie kultury Indii i Chin. Stroje indyjskie, charakteryzujące się dużą różnorodnością, jasną i żywą kolorystyką, mnóstwem paciorków, haftów, rysunków i wzorów. Na bazarach Radżasthanu wzrok przyciągają piękne spódnice i zuti, czyli zakończone szpicem buciki. Najbardziej znanym hinduskim ubiorem jest sari. Chociaż sari nie jest ubiorem zbyt praktycznym, to jednak jego atutem jest stosunkowo niska cena. Do uszycia tej szaty wystarcz, bowiem pojedyncza sztuka materiału (szerokości około 1 m i długości 5 - 9 m), który jest następnie zręcznie marszczony w fałdy i zakładki, bez konieczności korzystania z jakichkolwiek zapinek czy guzików. „Sezon weselny” przypada na okres pomiędzy chłodniejszymi miesiącami – listopadem i marcem (daty uznawane za pomyślne wyznaczają astrologowie). Jeżeli ktoś przyjedzie do Indii w tym czasie, najprawdopodobniej trafi na przynajmniej jeden radosny orszak weselny wędrujący ze śpiewem i tańcem ulicami miasta. Weselnikom przygrywa orkiestra dęta. Z powodu bogactwa tradycji religijnych i regionalnych liczba świąt w Indiach jest doprawdy imponująca. Większość z nich jest obchodzona w czasie pełni (purnima), uznawanej za szczęśliwy okres.
źródło inf - www.sciaga.pl
You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)