Końska symbolika jest bardzo rozległa, dotyczy wiele dziedzin życia i sztuki. Spróbuje nieco przybliżyć historię końskiego żywota w odni...

Symbolika konia w kulturze i sztuce. The symbolism of the horse in art and culture.

/
3 Comments

Końska symbolika jest bardzo rozległa, dotyczy wiele dziedzin życia i sztuki. Spróbuje nieco przybliżyć historię końskiego żywota w odniesieniu do symboli. Koń, to przedewszystkim symbol zwycięstwa, radości, siły i nieokiełznanej wolności. Symbolizuje młodość, męstwo. Koń jako popularne zwierzę od zawszę miał silny związek z człowiekiem.Jako partner, towarzysz, szczególnie w podróży nie zmienia się przez wieki.
Symbolizuje również odwagę.Często bojowy rumak decydował również o życiu lub śmierci dosiadającego go jeźdźca. Z racji swojej maści, jak nazywamy je potocznie "kary", "siwek","biały", "kasztanek"  "Rumak" i konie które człowiek hoduje mająswoją nazwę rasy np. popularny koń "Arab" i t.p. Z tych nazwczłowiek przypisał mu symbole; miłości, pożądania, seksu i pragnienia i szału.

symbol konia
postcard

Koń, pomimo że w dziedzinie transportu należy do przeszłości, do dziś stanowi swoisty nobilitujący symbol w motoryzacji. Powszechne jest określanie szybkiego sportowego auta mianem "rumaka", a niektóre firmy obrały właśnie konia jako logo firmowe (Ferrari) lub logo typu samochodu (Ford Mustang). Koń, tym razem mitologiczny (Pegaz), jest marką hiszpańskich ciężarówek i ciągników siodłowych PEGASO. Osobliwym przypadkiem wykorzystania nazwy konia jako marki samochodu jest rodzimy Tarpan, bynajmniej nie kojarzony ani z rewelacyjnymi osiągami, ani nawet z nadzwyczajną mocą.

ferrari
www.malaysiaminilover.com

Symbol Konia Trojańskiego , który został zbudowany podczas wojny trojańskiej , zrobiony z drewna, w którym ukryli się wojownicy greccy w czasie zdobywania Troi, pozorując jednocześnie odstąpienie od oblężenia.
Koń trojański miał zostać wykonany z drewna jodłowego. U starożytnych Greków jodła była drzewem poświęconym Posejdonowi oraz Artemidzie i wiązano je także z kultem Dionizosa. Zakładano zatem, że obrońcy Troi zechcą ustawić konia wewnątrz murów miasta, na ofiarę dla bogów

symbol konia trojańskiego
delurski.pl
Pegaz – w mitologii greckiej skrzydlaty koń zrodzony z krwi Meduzy, która trysnęła, gdy Perseusz odciął jej głowę. Pegaz w przeciwieństwie do bogów był śmiertelny. Ze względu na swoją wierną służbę u boku Zeusa, został uhonorowany swoją własną gwiezdną konstelacją. Ostatniego dnia swojego życia, kiedy Zeus przemienił go we wspomnianą konstelację, jego jedno, małe piórko spadło na ziemię, w okolicach miasta Tars. Symbol Pegaza pojawił się w kilku produkcjach filmowych, wliczając w to filmy animowane takie jak Fantazja, Herkules czy Barbie i Magia Pegaza. Idąc dalej, pojawił się również w Zmierzchu tytanów i w filmie Johnny English. W Fantazji Disneya pegazy są przedstawione wraz z innymi mistycznymi stworzeniami takimi jak centaury czy jednorożce. W filmie animowanym Herkules, Pegaz jest skrzydlatym koniem, który jest najlepszym przyjacielem tytułowej postaci filmu. W Zmierzchu tytanów, Pegaz zostaje złapany przez Perseusza, zanim ten zabił Meduzę. Ta wersja zmienia sposób w jaki Pegaz narodził się – mimo że bliższe szczegóły nie są podawane. W filmie Barbie i Magia Pegaza, Pegaz jest skrzydlatym koniem który pomaga księżniczce Annice, a w obrazie Johnny English, gdzie główną rolę gra Rowan Atkinson, Pegaz, grany przez Tima Pigott-Smitha, jest szefem Sekcji 7 Brytyjskiego Wywiadu Wojskowego, do której należy Johnny English.

pegaz
pl.narnia.wikia.com


Jednorożec – stworzenie fantastyczne, występujące w mitach i legendach, posiadające jeden róg pośrodku czoła. Najwcześniej opisane przez Ktezjasza w V-IV w. p.n.e.; Pliniusz Starszy dodał mu jeszcze łeb jelenia, stopy słonia i ogon lwa. W średniowieczu przedstawiano go z głową i korpusem białego (rzadziej czerwono-czarnego) konia, dodając niekiedy nogi jelenia i lwi ogon. Jednorożca uważano za jedyne zwierzę mające odwagę atakować słonia, posiadające tak ostre kopyta, że jedno ich uderzenie rozcina słoniowi brzuch.
W średniowieczu wizerunek dziewicy z jednorożcem na kolanach był częstym motywem sztuki chrześcijańskiej jako symbol Najświętszej Marii Panny, a sam jednorożec symbolizował Chrystusa. Wierzono również, że róg tego stworzenia ma magiczną moc oczyszczania wszystkiego, czego dotknie, i jest panaceum na wszelkie trucizny. W sztuce średniowiecznej i renesansowej był symbolem czystości i niewinności.

jednorożec
w725.wrzuta.pl
Koń należy do symboli bardzo bogatych w znaczenia. Odzwierciedla on instynkty, popędy, namiętność,żądze, zmysłowość, świadomość własnego ciała i seksualność.
Klacz symbolizuje ponadto kobiecość, łagodność i zmysłowość.Każda maść konia łączy się z innymi cechami magicznymi. Zwierzęta te w symbolice odgrywają ogromną rolę, tak ze względu na swe cechy jak i z racji swych stosunków z człowiekiem. Umiejscowienie konia malarstwie jak np. w przestrzeni bądź w polu jest symbolicznym jego usytuowaniem, są bardzo istotne dla rozróżnienia  symbolicznych powiązań z człowiekiem.Symbolika konia jest bardzo złożona i do pewnego stopnia niezbyt określona. Zgodnie z ogólną symboliką koń symbolizuje rozniecenie pragnień i instynktów.

konie w galopie
mobini.pl


skorzystałam z pomocy stron - www.tessart.pl oraz wikipedia.plYou may also like

3 komentarze:

 1. akurat wczoraj fotografowałam konie :)
  wdzięczne zwierzęta....
  pozdrawiam
  :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję :D
  Przepiękne, dumne i kochane stworzonka ��

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)