Kościół ten został zaprojektowany przez architekta Johanna Friedricha Christiana Hessa jako neoklasycystyczna rotunda i stanowi wybitny p...

Kościół św. Pawła we Frankfurcie nad Menem - (niem. Paulskirche in Frankfurt am Main)

/
1 Comments

Kościół ten został zaprojektowany przez architekta Johanna Friedricha Christiana Hessa jako neoklasycystyczna rotunda i stanowi wybitny przykład architektury klasycystycznej w Niemczech.

Kościół św. Pawła był latach 1848–1849 miejscem obrad delegatów Zgromadzenia Narodowego we Frankfurcie, pierwszego wybranego w wolnych wyborach parlamentu niemieckiego, który jednak poniósł porażkę w konfrontacji z władzą panujących wówczas w Niemczech książąt. 
Przez długi okres służył jako główny ewangelicko-augsburski kościół Frankfurtu. 
Niemniej jednak w 1944 kościół św. Pawła został zbombardowany, wskutek czego doszczętnie spłonął. 
Po wojnie został odbudowany. 18 maja 1948, w setną rocznicę Zgromadzenia Narodowego, został ponownie uroczyście otwarty. Od tamtego czasu ma status pomnika narodowego i jest używany do organizowania wystaw i imprez publicznych.
Obecny swój wygląd kościół św. Pawła zawdzięcza renowacji z lat 1998–1991. Wewnątrz jest to pomalowana na biało sala plenarna, na której wyposażenie składają się: proste krzesła, mównica, podium dla przedstawicieli rządu i organy. Na ścianach wiszą flagi krajów związkowych Niemiec.

vansYou may also like

1 komentarz:

  1. O, byłam tam. Ale szczerze powiem, nie zrobiło na mnie to miejsce dużego wrażenia. Pewnie trzeba być Niemcem, żeby naprawdę poczuć tamtejszą atmosferę, bo wszyscy inni turyści (oprócz mnie i miliarda Azjatów zwiedzających Frankfurt) zdawali się być zachwyceni.

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)