Dla większości Japończyków nadejście Nowego Roku jest równoznaczne z rozpoczęciem nowego życia. Dlatego też do Sylwestra starają się ...

Japonski Nowy Rok , czyli rozpoczęcie nowego życia

/
6 Comments

Dla większości Japończyków nadejście Nowego Roku jest równoznaczne z rozpoczęciem nowego życia. Dlatego też do Sylwestra starają się uporać ze wszystkimi bieżącymi sprawami, pozałatwiać zaległości, uważając, by stare problemu nie przeniosły się na Nowy Rok.

Nieodłącznym elementem okresu noworocznego są również generalne porządki zwane Susuharai. Sprzątanie obejmuje zresztą nie tylko własne mieszkanie, ale i miejsca pracy. Niepotrzebne rzeczy często są po prostu… palone. Swoje domy Japończycy przystrajają różnymi ozdobami, z których najbardziej popularne to trzy ostro przycięte bambusy, związane słomą ryżową i przyozdobione gałązkami sosny (Kodomatsu). Ustawia się je po obu stronach wejścia do domu, co – jak wierzą Japończycy – ma chronić dom przed wtargnięciem zła oraz shimenawa – wykonana ze słomy ryżowej, lin i skręconego w specyficzny sposób papieru. Zawiesza się ją nad wejściem do domostwa, a i ona również chroni dom przed złem.

nowy rok w japoniiZ okazji Nowego Roku wysyłane są również okolicznościowe karty z pozdrowieniami i życzeniami, których głównym motywem dekoracyjnym jest zodiakalne zwierzę. Jeśli chodzi o tradycyjne noworoczne potrawy to są nimi ryżowe ciasteczka, zupy, suszone śliwy daktylowe, orzeszki, nasiona sosny, czarna fasola, ryby, mięczaki i Toso – specjalny rodzaj sake, który podobno zapewnia długowieczność.
Wieczór noworoczny Japończycy spędzają w gronie rodzinnym, oczekując bicia sto osiem uderzeń świątynnych dzwonów.
1 stycznia Japończycy udają się do świątyń – buddyjskich i shinto. Modlą się o pomyślne zbiory oraz opiekę nad domem i rodziną w nadchodzącym roku, składają sobie życzenia. W tym dniu dzieci otrzymują prezenty w postaci… pieniędzy.
Okres Nowego Roku to również czas zabawy, nie tylko w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, ale i zabawy sportowej (np. w badmingtona), czy też relaksu, jaki zapewnia… puszczanie latawców.


źródło informacji - http://modaija.pl

You may also like

6 komentarzy:

 1. Cudowna kartka :) Teraz zbieramy z motywem węża :)

  A odnośnie do brukselskich kartek, jeśli tylko jakaś Ci się podoba, pisz :) Chętnie się wymienię na holenderskie.
  Mam dużo dubli :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, tak...nadchodzi rok wężowy ;)

   Bardzo chętnie, bede śledzić Twego bloga i jak coś wypatrzę to dam znać.
   A może masz gdzieś galerię na wymianę?

   Usuń
  2. w sumie dobry pomysł z tą galerią
   póki trwa przerwa od kursów językowych, powinnam znaleźć czas, żeby stworzyć jakąś picassę na duble
   dam znać, gdy wszystko zeskanuję i załaduję :)

   Usuń
  3. Koniecznie :) To bardzo ułatwia również wymiane z innymi :)I zawsze masz zdjęcia aby wstawić na PC, przy okazji:)

   Usuń
 2. Wydaje mi się iż jest to bardziej uduchowiona forma spędzania tych ostatnich i nowych dni roku. Większość osób bardziej stawia na rozrywkę, a nie modlitwę i zadumę. Nie wspominając już o słynnych postanowieniach, które umierają śmiercią tragiczną już w pierwszym tygodniu stycznia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postanowienia są przereklamowane, ja nigdy nic nie postanawiam.

   Usuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)