Na dwory i pałace w Białorusi długo patrzono jak na obcy klasowo element minionej rzeczywistości. Nie dostrzegano ich wartości artysty...

Pałace na Białorusi.

/
0 Comments

Na dwory i pałace w Białorusi długo patrzono jak na obcy klasowo element minionej rzeczywistości. Nie dostrzegano ich wartości artystycznej. 
Od czasu do czasu wykorzystywano je na cele użytkowe – najczęściej na siedziby władz kołchozowych, szkoły itp. Często jako „pański” przeżytek minionej epoki popadały w ruinę, aby nie pozostał żaden ślad po właścicielach i ich arystokratycznej kulturze. 
A to przecież w nich rodzili się wybitni przedstawiciele kultury i polityki minionych epok. Dzisiejszy stan ich zachowania jest odbiciem świadomości historycznej społeczeństwa białoruskiego. 
Problem ten zresztą nie dotyczy tylko Białorusi. 


Pałace i rezydencje Radziwiłłów, Sapiehów czy Potockich,  mogą zostać własnością bogatych Rosjan. Dawne majątki szlacheckie i magnackie na Białorusi są w dramatycznym stanie. Aby je ratować, Ministerstwo Kultury postanowiło je sprzedawać przez agencje nieruchomości. Zrujnowane pałace można kupić już za symboliczne 100 zł. Adresatem ofert są głównie Rosjanie. 

 


You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)