Kaligrafia stanowi w Chinach osobną gałąź sztuki. Jest jednak ściśle powiązana z tradycyjnym chińskim malarstwem. Te dwie dziedziny...

Chinese Art - Calligraphy. Sztuka chińska - Kaligrafia

/
0 Comments


Kaligrafia stanowi w Chinach osobną gałąź sztuki. Jest jednak ściśle powiązana z tradycyjnym chińskim malarstwem. Te dwie dziedziny nieustannie się przenikają, współbrzmią i wzajemnie oddziaływają na siebie. 
Mistrzowie kaligrafii, za pomocą tzw. czterech skarbów (papier, pędzel, tusz i specyficzny „kałamarz”) tworzą dzieła – ich prace posiadają niezależną wartość artystyczną, są – niczym najpiękniejsze obrazy - wieszane na ścianach, oprawiane i traktowane z należnym szacunkiem. Sama treść pracy – najczęściej poemat lub sentencja – zyskuje na wartości wraz z kunsztem piszącej osoby. Pismo – wg odwiecznego przekonania Chińczyków - pozwala ocenic głębię duszy i umysłu człowieka.
Tradycyjne malarstwo chińskie jest bardzo ważnym elementem dziedzictwa kulturowego tego kraju. Wykonywane jest najczęściej na specjalnym papierze (nazywanym często papierem ryżowym) lub na jedwabiu. Przy pracy wykorzystuje się chiński pędzelek, chiński atrament oraz barwniki mineralne i roślinne. Wspomniany specjalny papier jest najlepszym podłożem – jego struktura umożliwia swobodne manipulowanie pędzlem w taki sposób, że poszczególne pociągnięcia różnią się między sobą intensywnością koloru i grubością kreski.
Patrząc na tradycyjne obrazy chińskie, bez trudu zauważyć można dwie szkoły malarstwa – malarstwo z wykorzystaniem swobodnych pociągnięć pędzla (charakteryzujące się grubymi liniami i pewnym przerysowaniem podobieństwa do oryginału) oraz malarstwo szczegółowe (w którym pociągnięcia pędzla są bardzo delikatne a obraz odzwierciedla oryginalny obiekt z uwzględnieniem drobnych nawet detali). Obie szkoły – mimo, że wykorzystują różne techniki wyrazu artystycznego – dążą do tego samego efektu, jakim jest stworzenie piękna.
Wielu chińskich malarzy – to jednocześnie mistrzowie poezji i kaligrafii. Dlatego chętnie umieszczają oni swoje wiersze na obrazach, na których dodatkowo przystawiają pieczęć z własnym podpisem. Powstałe w ten sposób dzieło łączy w sobie cztery gałęzie sztuki chińskiej – poezję, kaligrafię, malarstwo i produkcję pieczęci.


You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)