Beskidy to pasmo górskie w Karpatach Zewnętrznych o szerokości ok. 50-70 km i długości ok. 600 km. Są to najmłodsze polskie góry, żyj...

Beskidy - "... Ktoś powiedział, że Tatry to gotyk, Beskidy zaś – barok. Ów barok widzimy nie tylko w kształcie Beskidów, lecz spotkać go można na całej tej ziemi. Skądkolwiek na nią spojrzeć, płynie w miękkich – falistych – łagodnych liniach, i płynie, zdawałoby się na skraj świata..."

/
5 Comments

Beskidy to pasmo górskie w Karpatach Zewnętrznych o szerokości ok. 50-70 km i długości ok. 600 km. Są to najmłodsze polskie góry, żyje tam wiele gatunków roślin i zwierząt. Na terenie gór utworzono 11 parków narodowych. Najpopularniejsze pasma Beskidów to Beskid Śląski, Żywiecki, Makowski oraz Mały.


Gustaw Morcinek powiedział o Beskidach:
... Ktoś powiedział, że Tatry to gotyk, Beskidy zaś – barok. Ów barok widzimy nie tylko w kształcie Beskidów, lecz spotkać go można na całej tej ziemi. Skądkolwiek na nią spojrzeć, płynie w miękkich – falistych – łagodnych liniach, i płynie, zdawałoby się na skraj świata..."

 • Rzeźby Artystów Ludowych 
beskidzkie rzeźby

 • Okolice Trójwsi Beskidzkiej

 • Bielsko-Biała, pl. B. Chrobrego, Witraż z 1938r. Przedstawiający panormae miasta z unoszącą się nad nią alegorią Obfitości, pod nim fontanna. 

 • Beskid Żywiecki, Widok z Pilska na Halę Miziową

 • Beskid Mały. Widok z Kiczery na zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej na górze Żar
beskidy

 • Bielsko-Biała, ul. Zamkowa. Budynek Teatru Polskiego i Poczty Głównej


You may also like

5 komentarzy:

 1. Ostatnio zwiedzając Bielsko-Białą doszłam do wniosku, że gdyby status stolicy województwa przyznawano za urodę miasta, to Katowice z pewnością z kretesem przegrałyby z Bielskiem :) Bardzo ładne miasto, a Beskidy jeszcze piękniejsze

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja w Beskidach jestem zakochany!

  OdpowiedzUsuń
 3. piękne miejsce..;) mam nadzieję, że kiedyś uda mi się tam dotrzeć;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się z Laurą, chociaż ja w Katowicach widzę jeszcze swoisty urok - one takie być muszą ;)
  A Beskidy? Widzę z okien każdego dnia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę się tam kiedyś wybrać :)

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)