Bitwa w Zatoce Chesapeake była rozstrzygającą bitwą morską podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, która miała miejsce u w...

USA - Virginia | Bitwa w Zatoce Chesapeake

/
2 Comments

Bitwa w Zatoce Chesapeake była rozstrzygającą bitwą morską podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, która miała miejsce u wylotu zatoki Chesapeake 5 września 1781 roku. Stronami konfliktu była brytyjska flota pod dowództwem kontradmirała Thomasa Gravesa oraz francuska, dowodzona przez kontradmirała François Josepha Paula, markiza de Grasse Tilly. Bitwa z taktycznego punktu widzenia nie była rozstrzygnięta, lecz była to ważna strategiczna porażka dla Brytyjczyków. Była to największa porażka brytyjskiej marynarki całych 400 lat dzielących konflikt z hiszpańską armadą i II wojnę światową.
Zwycięstwo francuskiej floty uniemożliwiło zaopatrzenie sił generała Charlesa Cornwallisa w Yorktown w Wirginii. Doprowadziło to do kapitulacji sił brytyjskich po oblężeniu Yorktown (jako druga brytyjska armia, która poddała się podczas tej wojny). W rezultacie Wielka Brytania uznała niepodległość Stanów Zjednoczonych.Na Cape Henry w Virginia Beach znajduje się pomnik utrzymywany przez Colonial National Historical Park National Park Service, upamiętniający admirała de Grassa i jego marynarzy, którzy pomogli Stanom Zjednoczonym uzyskać niepodległość od Wielkiej Brytanii.
You may also like

2 komentarze:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)