Powstała w 1870 roku z połączenia kilku pól górniczych. W latach 1870-1873 wybudowano szyby wydobywcze Hohenzollern (Ewa) i Kaiser Wilhe...

Kopalnia "Szombierki" / "Hohenzollern"

/
1 Comments

Powstała w 1870 roku z połączenia kilku pól górniczych. W latach 1870-1873 wybudowano szyby wydobywcze Hohenzollern (Ewa) i Kaiser Wilhelm (Krystyna). Kopalnia rozpoczeła produkcję w 1873 roku jako "Hohenzollern-grube". Należała początkowo do Joanny Schaffgotsch, a później do spółki Graflich Schaffgotsche Werke.

Kopalnia "Hohenzollern" uznawana była za jedną z najwydajniejszych i najnowocześniejszych kopalń pruskich. Już w 1883 uruchomiono w niej pierwszy w Europie podziemny elektrowóz. Kopalnia była również liderem nowatorskich rozwiązań w dziedzinie elektryfikacji, transportu i przeróbki mechanicznej. W roku 1909 rozpoczęła się elektryfikacja oddziału w Chebziu - sprowadzono trzy kotły wodno-rurkowe z mechanicznymi paleniskami, dwa turbogeneratory do wytwarzania energii elektrycznej, dwie elektryczne maszyny wyciągowe do jazdy ludzi i transportu urobku oraz trzy elektryczne pompy odwadniające.
Podział Śląska bynajmniej nie przerwał prac modernizacyjnych w szombierskiej kopalni. 
 

szombierki kopalnia

Kilka lat temu w ramach restrukturyzacji górnictwa kopalnia całkowicie wstrzymała wydobycie, a miastu Bytom przyszło zmierzyć się z problemem wykorzystania jej zabudowań, a w szczególności szybu "Krystyna" objętego w 2005 r ochroną konserwatorską. Jedna z koncepcji zakładała adaptację zabytku na centrum konferencyjne z restauracją i punktem widokowym na szczycie "Krystyny". Wcześniej o takim sposobie wykorzystania walorów bytomskich wież mówiono już w kontekście wieży wodnej przy ulicy Oświęcimskiej i wieży średniowiecznej świątyni mariackiej. Chciałoby się powiedzieć, że póki co widoków na punkty widokowe nie ma a pasywność urzędników i nadaktywność złomiarzy nakazywałaby raczej obawę o losy "Krystyny". Jeśli jednak Bytomiowi kiedykolwiek przybędzie tego typu atrakcja może okazać się, że chętnych do podziwiania wyjałowionego pejzażu kulturowego grodu nad Kaczawą po prostu nie będzie.
You may also like

1 komentarz:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)