...czyli o tym , jak historia kołem się toczy, bo jak wiadomo, każdy zapis życia ludzkiego zostaje dla potomnych. Nie tylko ja intere...

"O Obrotach Ciał Niebieskich"

/
2 Comments

ciała niebieskie...czyli o tym , jak historia kołem się toczy, bo jak wiadomo, każdy zapis życia ludzkiego zostaje dla potomnych. Nie tylko ja interesuję się starożytnością, jako iż zwolenników okresu starożytnego jest , było i będzie więcej. Również Mikołaj Kopernik nie zaniechał skorzystać z furtki jaką pozostawili mu ... tu akurat - Grecy. 
Studiując dawne pisma odkrył, że już w III w. p.n.e. greccy filozofowie przypuszczali iż Ziemia mogła być kulista i obracać się wokół własnej osi. Ich poglądy nie znalazły uznania, zwłaszcza że były sprzeczne z nauką Arystotelesa, którego tezy przez całe średniowiecze uchodziły za bezwzględnie słuszne. Jeszcze większe znaczenie miał jednak fakt, że Biblia określała jednoznacznie położenie Ziemi w środku kosmosu, ustanawiając dogmat, którego kościół nie pozwalał podważać.
 Kopernik wiedział, z jakim sprzeciwem współczesnych mogą spotkać się jego odkrycia. Mimo że nowy obraz wszechświata był już w jego zapiskach ukształtowany na początku XVI w., zwlekał z ogłoszeniem owych tez i dopiero na krótko przed śmiercią uległ naciskom przyjaciół i zgodził się wydrukować oraz rozpowszechnić swe dzieło. Śmierć była jednak szybsza i autor nie doczekał się jego wydania.
Ale dzieło pojawiło się i miało zmienić świat. Jego treścią był system heliocentryczny . To nie Ziemia jest centrum wszechświata, ale Słońce. Słońce jest centralną gwiazdą potężnego systemu, w którym Ziemia jest tylko jedną z planet. W tym systemie wszystkie zjawiska astronomiczne, które kiedyś nastręczały wiele zagadek, zostają wyjaśnione: sprawa dnia i nocy, "przyrastanie" i "ubywanie" Księżyca, zaćmienia Słońca i Księżyca oraz ruch planet. 
No szkoda....szkoda...że stał się sławny dopiero po śmierci. 

You may also like

2 komentarze:

  1. ciekawie nam to opowiedziałaś:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Starałam sie przekazać to najlepiej jak potrafię ;)

    OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)