Dzisiaj coś zupełnie innego, ciekawego i interesującego. Coś nad czym warto się głębiej zastanowić. Czy nigdy nie przeszła Wam przez my...

Znaczenie Symboli. Meaning of Symbols.

/
3 Comments

Dzisiaj coś zupełnie innego, ciekawego i interesującego. Coś nad czym warto się głębiej zastanowić. Czy nigdy nie przeszła Wam przez myśl interpretacja symboli, albo choćby zagłębienie się w ich znaczenie? Czy nigdy nie zastanawialiście się co oznaczają nasze sny, dlaczego pewne znaki są przyporządkowane kobiecie i mężczyźnie? Skąd wzięły się oznaczenia choćby toalet? Uważacie ,ze to tendencyjne pytanie? Ależ nie! Co oznaczają horoskopy? Czy ludzie potrafią czytać z gwiazd ? A może pójdźmy dalej...Hieroglify!!! Kamienne symbole wyryte w skałach, pentagramy, obrazy, tatuaże, biała flaga, jako symbol poddania się, gołębie jako symbol niewinności - wszystko to ma swoje znaczenie. Niekiedy indywidualne, innym razem społeczne i historyczne. Żyjemy w świecie różnych kultur i religii...a każda z nich ma przyporządkowane sobie pewne symbole. Czy nie uważacie,że samo zagadnienie jest niebywale interesujące, skąd w nas tyle potrzeb kierowanych ku symbolice? 

Moja nagła inspiracja wywodzi się m.in. stąd:


Całościowo wyszło z tego wielkie zagadnienie. Zapewne nie do odkrycia - mnie - zwykłemu śmiertelnikowi. Jednakże zdaje się być na tyle interesującym,że warto poświecić temu odrobinę uwagi. 
Poczynając od interpretacji "Kodu Leonarda Da Vinci", którego dosłownie nie da się interpretować, jako brak oparcia w faktach. Jednakże, książka zmusza do refleksji. Z pewnością budzi kontrowersje wśród zwolenników Kościoła Katolickiego, właściwie chrześcijanin nie powinien jej czytać ze względu na podważanie teorii religii. Pomimo tego,że nie ma udokumentowanych faktów, dużo sprzeczności odnajdujemy w samym Piśmie Świętym...ale nie o tym teraz. Bynajmniej nie mam zamiaru poruszać tu kwestii religijnej, choć jest ona nieodwracalnie zapisana w historii symboli. Nie zamierzam również interpretować nadto samego dzieła Browna, jako, że temat zdaje się nieco przedawniony i aż wstyd,że sięgnęłam po ów Bestseler dopiero teraz! Aczkolwiek, lepiej późno niż wcale :) Doszukałam się w niej upragnionego nawiązania do historii tudzież wiary starożytnej kultury egipskiej. Tym bardziej jestem usatysfakcjonowana, choć jak wspomniałam uprzednio, nie ma to wiele wspólnego z faktami a jedynie z niesamowitą wyobraźnią autora! Lecz ów wyobrażenie daje się odczuć własnym przekonaniom. Odniosę się tu do najściślejszej interpretacji (moim zdaniem) , zapraszając wszystkich zainteresowanych tym co mam na myśli na tą stronę ARCHEOLOGII EGIPTU . Gwarantuje zrozumienie i uzyskanie niezbędnych odpowiedzi. Sztuka egipska jest pełna symboli, które w późniejszej sztuce są przekształcane lub reinterpretowane.


W dalszej części odniosę się również do innych motywów, z którymi każdy z nas jest odpowiednio związany a także do elementów symbolicznych dnia powszedniego. 


Jak widać każdy człowiek uzależniony jest od znaków, symboli, podstawowych budulców elementarnych naszego codziennego życia. Nie, nie jestem nawiedzona! Zaznaczam! ;) Zastanowiła mnie jedynie istota zagadnienia. Każdy z nas określa indywidualnie w swoim życiu jakieś symbole. Jedni kolekcjonują słonie z uniesioną trąbą do góry na szczęście, inni nie zabiją pająka wierząc ,ze z nim ucieka powodzenie. Noworodkom przyczepia się do wózka czerwoną wstążkę, aby zapobiec urokom. Zabobony, czy wiara ? Nie ważne jak to nazwiemy, ważne że definitywnie każdy z nas zmierza do tego indywidualnie. Jednak aby nie było tak kolorowo, czy wierzymy czy nie, symbole mają bardzo duży wpływ na nasze życie. Za nie jesteśmy w stanie zabijać, zmieniać światopoglądy, prowadzić wojny i krucjaty. Symbole nieodzownie kierują nami, nie my nimi! 

c.d.n....   
You may also like

3 komentarze:

 1. ciekawie, ciekawie, opowiadaj nam opowiadaj :D

  ja najbardziej lubie prymitywne symbole i ikony, ktore poprzez swoja prostotę przemawiają do mnie najbardziej. wprost uwielbiam vikingowe spirale i celtyckie węzły oraz wszelkie inne skandywskie symbole :)
  zmyslne pomysłowe logo też przykuje moja uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No właśnie Titaniu. O tym mowa. Kultura celtycka też ma mnóstwo symboli. Same krzyże są dość interesującym tematem. Muszę się w to koniecznie zagłębić, tym bardziej,ze w Irlandii kultura celtycka tez ma swoje korzenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. zastanawiałam się nad tym nie raz. :) zwłaszcza nad snami i symbolami religijnymi, niekoniecznie chrześcijańskimi.

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)