Nie byłam w stanie pisać o tym wczoraj. 10 Kwietnia roku 1940 miała miejsce okrutna żeś Polskich Oficerów w Katyniu [bardzo polecam film A....

10 Kwietnia - Przekleństwo Narodu Polskiego

/
0 Comments

Nie byłam w stanie pisać o tym wczoraj. 10 Kwietnia roku 1940 miała miejsce okrutna żeś Polskich Oficerów w Katyniu [bardzo polecam film A.Wajdy "Katyń"]. Trudno mówić tu o ogromie bólu i ofiar...Po tylu latach, dzielących nas od tragedii katyńskiej nadal wiemy o owej sytuacji niewiele. Od wczoraj dowiedział się o tym cały świat, lecz nie tylko o tym. Tragedia pociągnęła za sobą druga tragedię, a historia zatoczyła koło. 10 kwietnia na zawsze będzie trwał w świadomości polskiej już nie tylko ze względu na ludobójstwo katyńskie ale i ze względu na katastrofę prezydenckiego samolotu, na liczbę ofiar 96 ! Na pokładzie znajdowały się najważniejsze osoby w państwie , w tym prezydent Polski - Lech Kaczyński. Nigdy nie zgadzałam się z jego poglądami politycznymi, ale wczoraj nie polityka królowała, nie podział na prawice i lewicę czy upodobania. Wczoraj zginęli ludzie, którzy pozostawili ból swoim rodzinom, zostawili pustkę...również nam, osobom postronnym, dalekim... Pustka, która wymusza refleksję, domaga się pocieszenia i bliskości. Domaga się ukojenia bólu. Umarli ludzie, którzy lecieli oddać hołd poległym w roku 1940, a sami stali się ofiarami. Na emigracji też łączymy się w bólu, nie zapominamy i nie zapomnimy. Kolejna lekcja historii, kolejne strony w podręcznikach...właśnie to pozostanie po tych, którzy zginęli... Ludzie pytają, co teraz będzie? Co stanie się z Polską? Ja znam odpowiedz. Tak znam. Luki szybko zostaną wypełnione, polski rząd będzie funkcjonował jak dawniej, za rok będziemy czcić dwie tragedie, ale nie wpłynie to dogłębnie na ogólną sytuację. Po każdej śmierci, przychodzi czas na rehabilitacje serca, ale życie toczy się dalej... a o reszcie przeczytamy już w książkach.  Czy wszystko pozostanie tak samo, kiedy mnie już nie będzie? 
Czy książki odwykną od dotyku moich rąk, 
Czy suknie zapomną o zapachu mojego ciała?
A ludzie? 
Przez chwilę będą mówić o mnie, będą dziwić się mojej śmierci - zapomną. 

Halina Poświatowska 
You may also like

Brak komentarzy:

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)