Cóz jest fascynującego w tej pocztówce (?) - jak dla mnie wszystko. Postać Heleny Modrzejewskiej ucharakteryzowanej na Kleopatre w sztuce ...

Postać Heleny Modrzejewskiej ucharakteryzowanej na Kleopatre w sztuce Williama Szekspira "Antoniusz i Kleopatra" wystawionej w teatrze Wielkim w Warszawie 14 stycznia 1880roku.

/
5 Comments
Cóz jest fascynującego w tej pocztówce (?) - jak dla mnie wszystko. Postać Heleny Modrzejewskiej ucharakteryzowanej na Kleopatre w sztuce Williama Szekspira "Antoniusz i Kleopatra" wystawionej w teatrze Wielkim  w Warszawie 14 stycznia 1880roku.

Tym razem pozwole sobie rozpisac sie znacznie wiecej niz dotychczas.


Kazdy kto mnie zna, wie , że jestem dogłebnie zaabsorbowana historią zycia Kleopatry Wielkiej zwana też Kleopatrą VII Filopator jest jedną z najbardziej znanych kobiet w historii, postacią legendarną, romantyczną a jednocześnie do głębi prawdziwą ze swymi ambicjami, zdeterminowaniem i odwagą. Dzierżyła z sukcesem władzę jednego z największych państw świata antycznego, potrafiła rozkochać i utrzymać przy sobie dwóch najpotężniejszych mężczyzn epoki, Juliusza Cezara i Marka Antoniusza. Spełniła się także jako matka i przywódca religijny swego kraju. Utrzymała tylko dzięki własnej inteligencji i zdolnościom dyplomatycznym niezależność swej ojczyzny od potęgi Rzymu.
Była młodą, inteligentną kobietą, wszechstronnie wykształconą, mówiła dziewięcioma językami, znała się na medycnie, astronomii, matematyce i literaturze. Między innymi była pierwszym Ptolemeuszem, który potrafił mówić po egipsku. W przeciwieństwie do swego ojca (Ptolemeusz XII) posiadała także wybitny talent polityczny.
Kiedy umarła miała 39 lat, był 12 sierpień 30 roku p.n.e. Kleopatra była ostatnim faraonem Egiptu i ostatnią jego niezależna władczynią. Po niej kraj stał się rzymską prowincją i nigdy już nie odzyskał swej świetności.Reasumując:
Ta wspaniała, odważna i pełna życia kobieta inspiruje nadal wielu artystów, malarzy, muzyków, poetów, dramaturgów, powieściopisarzy, projektantów mody, fryzjerów, reżyserów, projektantów biżuterii, a także rzesze zwykłych kobiet ( w tym definitywnie mnie), którym odpowiada styl przepychu orientalnego, gorących odcieni, silnych makijaży i upojnych zapachów oraz historia jej zycia i władania - dyplomacji, inteligencji i wrodzonych umiejetnosci.

Niesamowicie podaba mi się ów styl muzyczny :Na koniec znaczek, ktorego jeszcze w swoim zbiorze nie posiadałam:


Mikis - chyle czoła. Rekompensata bedzie równie okazała jak owa pocztówka.
DZIEKUJE za sprawienie mi nia przyjemnosci.


You may also like

5 komentarzy:

 1. no jak przystało na Mikisa, to on byle czego nie wysyła (w przeciwieństwie do mnie) :)
  a co do Kleopatry, to fakt. odcisnęła ona wielkie piętno, w historii Egiptu starożytnego i w ogóle świata antycznego...
  ale mam jedno zastrzeżenie, wiem, może i się czepiam, ale w starożytności i potem w czasach późniejszych deczko (renesans) ludzie mieli kilka profesji (medycy, astrolodzy, matematycy, znawcy literatury), no ale... tak pomyślmy na zdrowy rozsądek: jaka przedtem medycyna istniała, a jak teraz jest rozbudowana... w obecnych czasach wręcz niemożliwe jest aby być po medycynie, po astrologii (no nie ma takiego kierunku, ale dajmy na to), albo znać dobrze całą literaturę powszechną, bądź znać się świetnie na matematycznych niuansach...
  dzisiaj ludzie owszem, są także wszechstronni, ale technicznie niemożliwe jest aby lekarz był astronomem, matematykiem historykiem filologiem... :)
  wiem, czepiam się. ale to moje tylko tam nic nie znaczące zdanko:)
  ale bądź co bądź na tamte czasy jako kobieta, potrafiła zdziałać wiele, to fakt.

  pozdrawiam Marysiu. dzięki za taką notkę. :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiscie Agnieszko. Nie podlega to nawet dyskusji, w tamtych czasach nie trzebabyło byc teorytycznym znawcą i zapewne nie posiadało sie tak wiele informacji jak w dniu dzisiejszym. Zwazywszy na to ,że 'pospolstow' nie umiało pisac, czytac czy rozwiazywac zadan matematycznych. Wielcy wodzowie posiadajacy takie umiejetnosci byli uznawani za historyków, pisarzy, matematyków itd... I generalnie nie ma w tym nic zaskakujacego...Pokazuje nam tylko jakich na przestrzeni wieków ludzkosc dokonała odkryc.
  Badz co badz - znac 9 jezyków to juz sztuka i talent ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. lubię ludzi z pasją. Gratuluję nowej Kleopatry do kolekcji...

  jak jakąś napotkam jeszcze na swojej drodze - będę o tobie pamiętała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że Twoja kolekcja się powiększa :)
  Bardzo ciekawa historia. Podoba mi się to, że potrafisz opowiadać o swojej pasji :) Dzięki temu istnieje szansa, że tę pasję ktoś przechwyci!

  OdpowiedzUsuń
 5. Moniq - Byłabym wdzieczna

  Fubolowa - owszem, jesli pasja nikomu nie szkodi, tzn, dopoki nie przemieni sie w fanatyzm jest jak najbardziej "zdrowa". Bardzo czesto ludzie doszukuja sie jakis zamiłowan w życiu, jakiegos odstepstwa od normy. Na mnie wplywa to jak najbardziej pozytywnie.

  OdpowiedzUsuń

W statystykach komentarzy mam ponad 400 stron spamu , fajnie ,że mnie odwiedzacie, ale jeszcze milej gdy bedziecie pisac na temat :)
Za każdy wartościowy komentarz dziękuje z całego serducha, to mobilizuje ! :)